مقالات

کاربرد بلبرینگ در خودرو چیست

کاربرد بلبرینگ در خودرو چیست

بلبرینگ چیست و چه کاربردی در خودرو دارد؟

 

کاربرد بلبرینگ در خودرو چیست, در پاسخ به این سوال که بلبرینگ چیست باید گفت بلبرینگ یا در اصل بال برینگ (ball bearing)، به معنی توپ‌های حامل می‌باشد. این وسیله نوعی یاتاقان توپی یا چرخ‌دنده چرخشی است که در هر وسیله‌ ای که می‌چرخد مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از ایجاد اصطکاک و یا سایش سطحی که در حال چرخیدن بر روی دیگر هستند جلوگیری کند.

مثلا، برای چرخیدن اجسام سنگین و حرکت دادن آنها مثل چرخ‌های اتومبیل که توسط بلبرینگها امکان‌پذیر هستند بکار می روند. البته باید بدانید که این قطعات در بخش‌های گوناگون خودرو که امکان ایجاد اصطکاک وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد بلبرینگ در خودرو چیست

کاربرد بلبرینگ در خودرو چیست

بلبرینگ چه کاربردی دارد؟

همانگونه که وجود اصطکاک در بعضی موارد فایده دارد، اما در بیشتر موارد موجب بروز مشکلاتی مثل: خوردگی، خراشیدگی، ساییدگی و… می‌گردد. بنابراین، احتیاج است که برای جلوگیری از بروز این مشکلات قطعه ای تولید شود تا از به وجود آمدن این معایب جلوگیری نماید.

این تفکر موجب شده تا قطعه ای به اسم برینگ Bearing تولید شود. برینگ ها مدلی از یاتاقان ها می‌باشند که بار های شعاعی و محوری و یا هر دو بار محوری شعاعی را متحمل شوند.

 

کار بلبرینگ چیست؟

کلمه برینگ از دو بخش Ball به معنی گوی و Bearing به معنی تحمل کردن درست شده است. دلیل وجود یاتاقان و تولید آن در تفاوت میان لغزش و غلتش می‌باشد.

سایز یاتاقان ها استاندارد است و هر کدام به جهت مواردی خاص و ویژه بکارگرفته می‌شوند. برینگ ها از لحاظ ساختمان داخلی به انواع و اقسام یاتاقان های لغزشی، یاتاقان های مگنتی، یاتاقان های غلتشی و گوناگونی تقسیم می‌گردند.

اگر می خواهید بدانید که کار بلبرینگ چیست باید گفت بالبرینگ ها دارای ویژگی‌ها و مزیت های خیلی زیاد هستند و ساختار آنها این امکان را به مهندسان می‌دهند تا قادر باشند قطعات گوناگونی را با خاصیت حرکتی بروی همدیگر سوار نمایند و انتقال قدرت به آسانی انجام گردد.

انواع کاربرد بلبرینگ چیست؟

انواع و اقسام این قطعات که برای کاربردهای مختلف بکار می روند عبارتند از:

بالبرینگ دینام
بال برینگ پلوس
بال برینگ گیربکس
بالبرینگ فرمان
بال برینگ دنده هرزگرد
بال برینگ چرخ
بال برینگ اکسل

معرفی انواع بلبرینگ

بلبرینگها انواع و اقسام گوناگونی دارند که از آنها می‌توانیم به بلبرینگ و رولبرینگ ها اشاره کنیم. قطعات هر دو مدل در دو گروه یاتاقان های چرخشی یا بیرینگ ها تقسیم بندی می‌شوند. انواع و اقسام این قطعات بر اساس کارایی آنها به شرح زیر می باشد:

بلبرینگ‌های شعاعی
بلبرینگ‌های محوری

چاکنت بلبرینگ چیست؟

چاکنت یا به عبارتی بوش بالبرینگ از جمله قطعات بسیار کاربردی است که با قطرهای داخلی زاویه دار و مخروطی مورد استفاده قرار گیرد. هدف از استفاده از چانک کمک به سفت کردن بالبرینگ و جهت دهی به شفت می باشد.

 

بلبرینگ ماشین کجاست؟

در همه قطعات مختلف خودرو من جمله اکسل و چرخ ها از این قطعه استفاده می شود. بلبرینگها نقشی کلیدی و بسیار حساس در رابطه با چرخ های اتومبیل ایفا می کنند.

 

بلبرینگ شعاعی چیست؟

بلبرینگهای شعاعی شامل دو رینگ داخلی و خارجی می‌باشند و در داخل آنها از ساچمه های غلطان استفاده می‌شود. این ساچمه ها در داخل رینگ داخلی در شیار های هم قطر خودشان شروع به حرکت می‌نمایند و قادرند بار زیادی را تحمل کنند.

همینطور این بالبرینگ ها از کم شدن سرعت جلوگیری می‌کنند و از آنها در تمام اتومبیل ها به وفور استفاده می‌کنند. انواع و اقسام آن و بهره گرفتن از آنها به مهندسان این امکان را می دهد تا بتوانند از آنها برای کارهای مختلف استفاده کنند.

باید بگوییم که علاوه بر بلبرینگهای محوری و شعاعی دو مدل دیگر از این قطعات نیز موجود هستند که عبارتند از:

1.بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای

2. بلبرینگهای تماس عمودی

 

کاربرد و نحوه استفاده از بلبرینگ در خودرو چیست؟

به صورت کلی وظایف این قطعات خودرو در همه قسمتها به سه گروه اصلی تقسیم می‌گردد که عبارتند از:

۱.کمک به انتقال قدرت میان قطعات

در این حالت، بالبرینگ وضعیت چرخش بعضی از قطعات را روی هم ایجاد می‌کند و موجب ممانعت از ایجاد اصطکاک می‌شود و در انتقال نیرو میان این قطعات موثر می‌باشد.

۲. جلوگیری از به وجود آمدن اصطکاک

بلبرینگها علاوه بر این که مانع ایجاد استهلاک بین قطعات می‌شود می‌تواند از هدر رفتن انرژی حاصل از گرما و اصطکاک جلوگیری کند.

۳. جلوگیری از سایش قطعات و سطوح

با وجود بالبرینگ می‌توان از تماس‌های تحلیلی و ایجاد خوردگی میان سطوح جلوگیری نمود تا در نتیجه قطعات اصلا دچار صدمات ناشی از ساییدگی نشوند.

 

طرز کار بلبرینگ در خودرو چیست؟

هر دو مدل بلبرینگ‌ها می‌توانند بارهای شعاعی و محوری را تحمل کنند. این بار از لایه خارجی به رولها انتقال پیدا می کند و بعد از آن به طرف لایه داخلی می‌رود.

به این صورت، فشار به دست آمده از اصطکاک به رینگ بیرونی وارد می‌گردد.

این نیرو که به ساچمه‌ها انتقال پیدا کرده است بخاطر چرخش آنها کم می‌شود و به طور کنترل شده‌ای به رینگ‌ داخلی فرستاده می‌شوند.

در حقیقت حرکت نرم ساچمه‌ها داخل قفسه‌ها که با کمک روغن هیدرولیک داخل بالبرینگ راحت‌تر و نرم‌تر می‌شوند باعث حرکت راحت‌تر رینگ‌ها و چرخیدن قطعات چرخشی که متصل به بلرینگ‌ها هستند می‌شوند.

در این بخش سرعت و توان تحمل بار این قطعه تغییر می‌یابد. بلبرینگ‌هایی که درون آنها ساچمه غلتکی وجود دارد به خاطر کوچک بودن سطح تماس و مقطع رول‌ها با رینگ‌ها، سرعت حرکت بیشتری دارند، ولی توان تحمل بار آنها کم می‌شود.

با این وجود، در بلبرینگ‌هایی که در آنها از رول‌های بالشتی یا استوانه‌ای استفاده شده است، سرعت کم می‌شود و استقامت آن نیز بالاتر می‌رود.

رول‌های مخروطی هم سرعت حرکت را در یک طرف زیادتر می‌کند و توان تحمل بار را در طرف دیگر بلبرینگ بیشتر می‌کند.

بنابراین، از این قطعات در مواردی که احتیاج به سرعت و مقاومت متفاوت در دو طرف قطعات چرخشی است استفاده می‌کنند.

و در آخر

امیدواریم از خواندن این مقاله استفاده لازم را کرده باشید.

به شما بزرگواران پیشنهاد می کنیم که دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده بفرمایید.

تماس : 09129565397 – 02133966657 – 02133952987 – 02133111570

اینستاگرام: sanakooh@

واتساپ: 09129565397

حجره اینترنتی:https://hojrejo.ir/card/sanakooh/

ساعت کاری: 9 صبح تا 20

آدرس: تهران ، خیابان امیرکبیر ، انتهای خیابان ملت ، برج بهارستان ، بلوک A ، طبقه 5 ، واحد 51

به مدیریت: رضا کیانی


تولید قطعات واتر پمپ در تهران, قیمت قطعات واترپمپ در تهران, قیمت قطعات واترپمپ در تهران, تولید بلبرینگ برند سناکوه در تهران, قیمت بلبرینگ برند سناکوه در تهران, خرید بلبرینگ s.k.h در تهران, قیمت واتر پمپ خودرو سنگین در تهران, خرید واتر پمپ خودرو سنگین در تهران, تولید واتر پمپ خودرو سنگین در تهران, تولید واتر پمپ ماشین سبک در تهران, تولید واتر پمپ ماشین سنگین در تهران, خرید واتر پمپ ماشین سبک در تهران, قیمت واتر پمپ ماشین سبک در تهران, وارد کننده انحصاری فیبر و فنر در تهران, آدرس خرید فیبر و فنر در تهران, شماره تماس مجموعه سناکوه در تهران, قیمت لیست بلبرینگ صنعتی, خرید بلبرینگ s.k.h, بزرگترین بلبرینگ فروشی در ایران, قیمت بلبرینگ چینی در ایران, برند s.k.h در تهران, مجموعه سناکوه در تهران, سناکوه, s.k.h

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *