مقالات

واتر پمپ و کاربرد آن در خودرو

واتر پمپ و کاربرد آن در خودرو

واتر پمپ چیست؟

واتر پمپ و کاربرد آن در خودرو, در موتورهای احتراق داخلی، تقریباً 70 درصد انرژی تولید شده احتراق، به گرما تبدیل می‌شود. به همین دلیل دمای موتور به‌سرعت، بالا می‌رود.

برای جلوگیری از خراب شدن اجزاء موتور و سر سیلندر و حفظ دمای کاری مناسب، سیستم خنک کننده موتور طراحی‌ شده است.

این مجموعه، از اجزاء مختلفی تشکیل‌شده است. ازجمله مهم‌ترین قطعات سیستم خنک کاری پراید می‌توان به واتر پمپ پراید اشاره کرد که اگر بخواهیم تشبیه مناسبی از آن داشته باشیم می‌توان آن را به قلب این سیستم تشبیه کرد که وظیفه پمپاژ آب را در شریان‌های خنک‌کاری موتور، بر عهده دارد که باعث می‌شود موتور در دمای مناسب کاری خود، فعالیت کند. در ادامه به تشریح اجزا، نحوه عملکرد، عوامل و علائم خرابی و قیمت واتر پمپ پراید می‌پردازیم.

واتر پمپ و کاربرد آن در خودرو

واتر پمپ و کاربرد آن در خودرو

واتر پمپ (Water Pump) که به فارسی به پمپ آب ترجمه می‌شود؛ این وظیفه را دارد که مایع خنک‌کننده را برای حفظ دمای کاری موتور و سر سیلندر، به درون مجراهای خنک کاری پمپاژ کند.

واتر پمپ پراید در اصل مجموعه‌ای از قطعات است که با هم در راستای انجام پمپاژ آب به درون مجاری خنک کاری موتور، کار می‌کنند.

بدنه اصلی واتر پمپ پراید یک هوزینگ ریخته‌گری شده است که معمولاً از آلومینیوم ساخته می‌شود و دیگر اجزا مثل شفت، فلنج اتصال پولی به شفت، توربین و واشرها روی آن مونتاژ می‌شود.

واتر پمپ پراید در ورودی مجرای آب موتور قرار می‌گیرد و به‌وسیله تسمه، نیروی خود را از میل‌لنگ می‌گیرد و آب را از رادیاتور به سمت بلوکه موتور و سر سیلندر پمپ می­کند.

پولی واتر پمپ پراید به‌صورت جداگانه بر روی فلنج واتر پمپ نصب می‌شود. نیروی میل‌لنگ به‌وسیله تسمه به پولی رسیده و پولی نیرو را به فلنج انتقال می‌دهد و از طریق شفت، نیرو به توربین منتقل شده و توربین را به گردش درمی‌آورد و مایع خنک‌کننده را به داخل موتور و سر سیلندر پمپاژ می‌کند.

هرگونه اشکال و عیب در هر یک از اجزای ذکرشده منجر به مختل شدن فعالیت این مجموعه می‌شود و به‌شدت سلامت اجزا حیاتی خودرو را به خطر می‌اندازد. در ادامه تمام اجزا در دو شکل نشان داده‌شده است.

 

علائم و عوامل خرابی واتر پمپ پراید

واتر پمپ پراید می‌تواند دچار مشکلات مختلفی شود که تقریباً هر یک دلیل خاص خودش را دارد.

این مشکلات را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد؛ مشکلات مکانیکی و مشکلات سیالاتی. مشکلات مکانیکی، عیب‌هایی هستند که روند انتقال قدرت از میل‌لنگ به توربین را مختل می‌کنند.

این عیوب بیشتر شامل شکستگی، ترک و تاب برداشتن قطعات این مجموعه هست. اما عیوب سیالاتی به عیب‌هایی گفته می‌شود که بازده پمپاژ مایع خنک‌کننده به داخل موتور و سر سیلندر را کاهش می‌دهد؛ مثل رسوب گرفتن توربین، خوردگی پره‌های توربین، نشت مایع خنک‌کننده و یا گرفتگی هوزینگ.

 

عیوب مکانیکی واتر پمپ

عیب‌های مکانیکی بیشتر به دلیل گیرکردن ذرات ریز مابین قطعات دوار، ضربه خوردن قطعات و یا فرسودگی بیش‌ازحد به وجود می‌آید. معمولاً این دسته از عیوب با تولید صدا همراه هستند و برای رفع این عیوب باید حتماً واتر پمپ تعویض شود.

بیشتر عیوب سیالاتی واتر پمپ پراید در اثر استفاده نکردن از ضد یخ و آب مقطر در مایع خنک‌کننده است.

نبود مایع ضد یخ در محلول مایع خنک‌کننده خودرو باعث زنگ‌زدگی اجزای سیستم خنک کاری و موتور می‌شود.

عدم استفاده از آب مقطر هم باعث به وجود آمدن رسوب در مجراهای خنک‌کاری ازجمله واترپمپ می‌شود. وجود هر جرم خارجی در واتر پمپ، احتمال گیرپاژ (قفل‌کردن) این قطعه را به‌شدت بالا می‌برد.

 

عیوب ناشی از عدم وجود ضد یخ

از طرفی هم، در دماهای پایین به دلیل نبود ضد یخ، آب موجود در واتر پمپ در دماهای نه‌چندان پایین دچار یخ‌زدگی می‌شود.

این حالت باعث خراب شدن و ترک برداشتن واتر پمپ پراید و یا تغییر شکل پره‌های توربین و تاب برداشتن شفت اتصالی بین توربین و فلنج می‌شود.

هر یک از عیوب ذکرشده در اثر یخ‌زدگی آب باعث افت عملکرد می‌شود و دیگر واتر پمپ قادر به ایجاد فشار و جریان مناسب نخواهد بود.

هرگونه عیب در واترپمپ باعث نرسیدن مایع خنک‌کننده به‌اندازه کافی به موتور و سر سیلندر می‌شود که منجر به افزایش حرارت موتور و سر سیلندر می‌شود و در درازمدت و حتی در بعضی موارد خیلی سریع باعث به‌شدت آسیب دیدن قطعات حیاتی خودروی‌تان می‌شود.

 

عیوب ناشی از اتمام عمر مفید قطعه

جدای از موردهای ذکرشده، تمام قطعات دارای عمر کاری مفیدی هستند که پس از آن قطعه معیوب شده و عملکرد آن مختل می‌شود. این امر در مورد واتر پمپ پراید هم صادق است.

بسیاری از مکانیک‌ها و افراد مشغول به کار در صنف خدمات خودرویی پیشنهاد می‌دهند که در هنگام تعویض تسمه تایم، واتر پمپ را نیز تعویض کنید تا با خیالی راحت از خودروی‌تان استفاده کنید.

و در آخر

امیدواریم از خواندن این مقاله استفاده لازم را کرده باشید.

به شما بزرگواران پیشنهاد می کنیم که دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده بفرمایید.

تماس : 09129565397 – 02133966657 – 02133952987 – 02133111570

اینستاگرام: sanakooh@

واتساپ: 09129565397

حجره اینترنتی:https://hojrejo.ir/card/sanakooh/

ساعت کاری: 9 صبح تا 20

آدرس: تهران ، خیابان امیرکبیر ، انتهای خیابان ملت ، برج بهارستان ، بلوک A ، طبقه 5 ، واحد 51

به مدیریت: رضا کیانی


تولید قطعات واتر پمپ در تهران, قیمت قطعات واترپمپ در تهران, قیمت قطعات واترپمپ در تهران, تولید بلبرینگ برند سناکوه در تهران, قیمت بلبرینگ برند سناکوه در تهران, خرید بلبرینگ s.k.h در تهران, قیمت واتر پمپ خودرو سنگین در تهران, خرید واتر پمپ خودرو سنگین در تهران, تولید واتر پمپ خودرو سنگین در تهران, تولید واتر پمپ ماشین سبک در تهران, تولید واتر پمپ ماشین سنگین در تهران, خرید واتر پمپ ماشین سبک در تهران, قیمت واتر پمپ ماشین سبک در تهران, وارد کننده انحصاری فیبر و فنر در تهران, آدرس خرید فیبر و فنر در تهران, شماره تماس مجموعه سناکوه در تهران, قیمت لیست بلبرینگ صنعتی, خرید بلبرینگ s.k.h, بزرگترین بلبرینگ فروشی در ایران, قیمت بلبرینگ چینی در ایران, برند s.k.h در تهران, مجموعه سناکوه در تهران, سناکوه, s.k.h

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *