مقالات

بلبرینگ چیست و ویژگی های آن

بلبرینگ چیست و ویژگی های آن

بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ چیست و ویژگی های آن, بلبرینگ در اصل بال بیرینگ و یک کلمه ی انگلیسی از 2 کلمه ball (توپ) و bearing (حامل) تشکیل شده است. بال و بیرینگ به معنای توپ و یاتاقان است. بلبرینگ را می توان یکی از اختراعات مهم انسانها دانست.

بلبرینگ ها و رولبرینگ ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند. ابعاد تولید شده ی بلبرینگ ها می تواند از ناخن انشگتان کوچک تر و تا ابعاد بسیار بزرگ برای چرخش لوازم صنعتی و … مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بلبرینگ ها کاربرد های بسیار زیادی در صنایع و خودروها و موتور سیکلت ها و حمل و نقل زمینی و هوایی و فضایی دارند. با یک نگاه کوتاه به محیط پیرامون خود می توانیم به اهمیت بلبرینگ ها پی ببریم.

بلبرینگ چیست و ویژگی های آن

بلبرینگ چیست و ویژگی های آن

 

طرز کار بلبرینگ

بلبرینگ ها فشار وارده از سوی بار ها را گوی های درونی خود منتقل می کند و پس از آن گوی ها این فشار را به لایه داخالی انتقال می دهند، از آن جایی که گوی هیا درون بلبرینگ حالت کروی شکلی دارند سطح تماس آن ها با لایه خارجی و داخلی بسیار کم است که باعث حرکت سریع و آسان آه ها می شود.

لازم به ذکر است که اگر فشار زیادی به گوی های درون بلبرینگ وارد شود باعث خرابی بلبرینگ می شود که احتمال خورد شدن و یا تغییر حالت قطعه بالا می رود، در این موارد توصیه می شود که از رولبرینگ ها در سیستم خود استفاده کنید.

 

اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ

با وجود اینکه بلبرینگ‌ها خود قطعات کوچکی هستند اما از اجزای متعددی تشکیل می‌شوند که به ظرافت کنار هم چیده شده و نقشی مهم و بزرگ را در خودرو و دیگر ماشین‌آلات صنعتی ایفا می‌کنند.

این اجزا در چهار بخش اصلی خلاصه می‌شوند که عبارتند از:

کنس یا رینگ (Ring)

هر بلبرینگ دو رینگ داخلی و خارجی دارد که اجزای دیگر این قطعه را از دو سمت در بر می‌گیرد. رینگ‌ها معمولا از آلیاژهای مقاوم فولاد ساخته می‌شوند.

ساچمه یا رول (Rolling Elements)

اجزای غلتکی بلبرینگ هستند که در واقع با چرخش خود حرکت بلبرینگ را ممکن می‌سازند. ساچمه‌ها نیز عموما از جنس فولاد هستند.

قفسه یا کیج (Cage)

بخشی که ساچمه‌ها را دربر گرفته و از تماس آن‌ها با یکدیگر جلو گیری می‌کند. ضمن اینکه مانع از حرکت افقی و جانبی رول‌ها می‌شود. قفسه‌ها را از جنس فیبر، فولاد یا برنج می‌سازند.

کاسه نمد

بین رینگ‌ها و کیج قرار می‌گیرد. ممکن است در هر دو سمت کیج و بین رینگ داخلی و خارجی باشد و یا تنها بین رینگ داخلی و کیج استفاده شود. وظیفه کاسه نمد بلبرینگ ممانعت از خروج روغن هیدرولیک درون کیج‌ها و بین رول‌ها، به بیرون است. این قطعه نوعی عایق در برابر نفوذ آب به درون بلبرینگ نیز محسوب می‌شود.

 

انواع بلبرینگ

بلبرینگ شایر عمیق
بلبرینگ ایگرگ
بلبرینگ تماس زاویه ای
بلبرینگ خود تنظیم
بلبرینگ کف گرد

تحمل بار انواع بلبرینگ‌

بلبرینگ‌ها قابلیت تحمل بار مشخصی دارند. هر بلبرینگ می‌تواند بار محوری، شعاعی یا محوری شعاعی را متمل شود بنابراین بار بلبرینگ‌ها به سه صورت می‌باشد: محوری، شعاعی و هر دو نوع شعاعی و محوری

تحمل بار شعاعی در بلبرینگ‌

زمانی که یک بلبرینگ از طرف شعاع نیرو وارد می‌شود را بار شعاعی می‌نامند. به عنوان مثل بلبرینگ‌هایی که در موتورهای کولر و موتور برق و… استفاده می‌شوند بارهای شعاعی را متحمل خواهند شد.

تحمل بار محوری در بلبرینگ‌

این نوع بلبرینگ‌ها فشار بار محوری را متحمل می‌شوند. برای مثال: هارد دیسک‌ها و لوازم شهر بازی مانند چرخ و فلک یا از طرف محور فشار وارده را متحمل می‌شوند.

 

تحمل بار دو حالته شعاعی و محوری در بلبرینگ

در این نوع بلبرینگ شقابلیت تحمل بار از هر دو طرف را دارا می‌باشد. به عنوان مثال در خودروها برای تحمل وزن و فشارهای اطراف بوجود آمده از بلبرینگی استفاده می‌شود که هم وزن از بالا و هم فشار از طرفین را متحمل شود.

و در آخر

امیدواریم از خواندن این مقاله استفاده لازم را کرده باشید.

به شما بزرگواران پیشنهاد می کنیم که دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده بفرمایید.

تماس : 09129565397 – 02133966657 – 02133952987 – 02133111570

اینستاگرام: sanakooh@

واتساپ: 09129565397

حجره اینترنتی:https://hojrejo.ir/card/sanakooh/

ساعت کاری: 9 صبح تا 20

آدرس: تهران ، خیابان امیرکبیر ، انتهای خیابان ملت ، برج بهارستان ، بلوک A ، طبقه 5 ، واحد 51

به مدیریت: رضا کیانی


تولید قطعات واتر پمپ در تهران, قیمت قطعات واترپمپ در تهران, قیمت قطعات واترپمپ در تهران, تولید بلبرینگ برند سناکوه در تهران, قیمت بلبرینگ برند سناکوه در تهران, خرید بلبرینگ s.k.h در تهران, قیمت واتر پمپ خودرو سنگین در تهران, خرید واتر پمپ خودرو سنگین در تهران, تولید واتر پمپ خودرو سنگین در تهران, تولید واتر پمپ ماشین سبک در تهران, تولید واتر پمپ ماشین سنگین در تهران, خرید واتر پمپ ماشین سبک در تهران, قیمت واتر پمپ ماشین سبک در تهران, وارد کننده انحصاری فیبر و فنر در تهران, آدرس خرید فیبر و فنر در تهران, شماره تماس مجموعه سناکوه در تهران, قیمت لیست بلبرینگ صنعتی, خرید بلبرینگ s.k.h, بزرگترین بلبرینگ فروشی در ایران, قیمت بلبرینگ چینی در ایران, برند s.k.h در تهران, مجموعه سناکوه در تهران, سناکوه, s.k.h

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *